Ķiplokus parasti novāc vasaras beigās vai agrā rudenī, atkarībā no tā, kad tie tika iestādīti un kādos augšanas apstākļos atradās.
Latvijā ķiplokus parasti novāc jūlija beigās vai augusta pirmajā pusē, kad aptuveni 2/3 no ķiploka lapām ir nokaltušas vai dzeltējušas. Šajā brīdī ķiploka daiviņas ir izveidojušās pilnībā un mizas ap tām ir pietiekami biezas un sausas, lai tās labi glabātos. Tomēr dažas šķirnes novāc vēlāk.
Neparedzamo laikapstākļu dēļ ķiploku nogatavošanās termiņi var atšķirties. Lai pārliecinātos, ka ražas novākšanas laiks nav nokavēts, ievērojiet šos vienkāršos padomus, kurus izmantoja jau mūsu vecmāmiņas.
Lūk, dažas pazīmes, kas liecina, ka ķiploki ir gatavi.
“Auna ragi”
Kad ķiploku dzinums izliekas uz augšu, veidojot auna ragam līdzīgu formu, tas liecina par galviņas veidošanās sākumu. Nogrieziet bultiņu dzinuma pamatnē, lai paātrinātu nogatavošanās procesu.
Atstājiet dažus dzinumus
Nenovāciet no augiem visas bultas. Atstājiet 3-4 dzinumus dažādās dobes daļās, lai tie kalpotu kā ķiploku brieduma indikatori.
Dzinumi atgriežas “vertikālā” stāvoklī
Ja pēc saliekšanas bulta atkal iztaisnojas un kļūst vertikāla, tā ir droša zīme, ka ir pienācis laiks sākt novākt ražu.
Lasi vēl: Kas būtu jāizmanto aveņu mulčēšanai: ir nosauktas labākās iespējas
Ražas novākšanas process
Rūpīga novākšana: Nevelciet ķiplokus aiz asna, lai tos nesabojātu. Labāk ir izmantot lāpstu, īpaši, ja zeme ir blīva, lai uzmanīgi izraktu galviņas.
Sagatavošanās žāvēšanai: Ķiplokus izrociet un noskalojiet (nemērcējot), piemēram, ar šļūteni. Sapiniet ķiplokus “pīnēs” un pakārt tos labi vēdināmā vietā ar galviņām uz leju. Tas ļaus visām barības vielām no asniem nokļūt galviņās.
Galīgā žāvēšana: Pēc 2-3 dienām ķiplokus pārceliet uz bēniņiem vai citu labi vēdināmu vietu galīgai žāvēšanai.
Galīgā apstrāde: Kad ķiploki ir pilnīgi izžuvuši, atdaliet ķiploku asnus no galviņām.
Ražas šķirošana: Lielās un spēcīgās galviņas paturiet stādīšanai nākamajā gadā, bet pārējās izmantojiet pārtikai.
Ievērojot šīs strukturētās vadlīnijas, jūs varēsiet novākt un saglabāt ķiplokus līdz nākamajai ražai!